A PIRAMISOK TITKAI

Írta:
ShadowCat

Hasonlóan a Stonhenge-hez, az egyiptomi piramisok is egy hatalmas rejtéllyel állítják szembe az emberiséget: hogyan építhették meg ezeket a hatalmas sírokat ezekből a gigantikus kövekből?

 

Az egyiptomi piramisoknak már a látványa is lenyűgöző, ám a róluk szóló legendák és kérdések is legalább annyira azok.
 A piramisokra gondolva mindenkinek a fáraók jutnak eszébe és az, hogy ezekbe az égig érő sírokba temették őket, de a következő gondolat rendszerint a "Hogyan?". Hogyan voltak képesek megépíteni ezeket a monumentális kriptákat?

A piramisok háromszög-oldalai lépcsőzetesek, egyikről a másikra mászhatunk, míg végül elérünk a piramis zárókövéhez, a csúcshoz. Az egyiptomiak szerint ugyanis a fáraó a Nap gyermeke és miután meghalt, ezeken a lépcsőkön jutott el az öröklét kapujába, ahol akkor kapott engedélyt a belépésre, ha kiállta a rá ott váró próbákat.
 A legismertebb és legnagyobb piramis Kheopsz fáraóé volt; ez a Gizában található nyughely eredetileg 146,6 méter magas volt, ám mára "csak" 139 méterre nyúlik az ég felé. Alapterülete 52 900 nézetméter; akkora, hogy a közelében elterülő várost naponta ideiglenesen homályba borítja, mert takarja a Nap fényét előle. (lásd a képet is)

A Kheopsz-piramis a legrégebbi és az egyetlen, ami fennmaradt az antik világ hét csodája közül. (Lásd még: "Mítoszok és Legendák" - A Világ hét csodája) és 2,3 millió (!) kőtömbből épült, mindenféle összetartó-anyag nélkül. A köveket hihetetlen pontosságú számítások alapján helyezték egymásra és a mai napig fennmaradtak! Az is igaz azonban, hogy ha bármelyik kő akár csak egyetlen centimétert is elmozdulna, az egész piramis kártyavárként omlana össze.

Az egyiptomiak fejlett kultúrájáról tanúskodnak a piramisok belsejei és az ott megtalált drágakövekkel kirakott aranyékszerek, a falfestmények, az írott szövegek (hieroglifák), a mumifikált testek...

A fáraókat haláluk után előkészítették a mumifikálásra és "konzerválták" testüket az utókor számára, így lehetséges az, hogy manapság egyre többet tudunk az ősi egyiptomiak életéről, szokásairól.
Hogy a mumifikálás hogyan és miképp zajlott, arról ezerféle elmélet született már, de a balzsam pontos összetételét a mai napig sem sikerült megfejteni.

A hatalmas termekben faltól-falig, de sokszor még a mennyezetet is elborító képek millióival találkozhatunk, amelyek többek között elmesélik a fáraó uralkodását, a fontosabb eseményeket, győzelmeit. Ezek a termek néhol olyan hihetetlen méretűek, hogy akár mai családi házak is kényelmesen elférnének bennük.


Hogy hogyan emelték ezeket a hatalmas kötömböket, az sem világos még előttünk, bár számtalan helyen (filmek, képregények, újságok) láthatunk képeket a "valószínűsíthető" megoldásról, ám mindegyik éppen annyira hihető, mint a másik és éppen annyira hihetetlen is.

Hogy UFO-k segítettek volna? Talán ők maguk készítették a piramisokat? Valójában a piramisok nekik szóltak és leszállópályákat jeleztek?
Ilyen ötletek is felmerültek, természetesen, de akár rázzuk erre a fejünket, akár bólogatunk rá, akkor sem tudhatjuk biztosan, mi is az igazság.

Tény viszont, hogy nemrégiben a világ legnevesebb építészmérnökeit felkérték, hogy építsenek egy piramist, de lehetőleg az egyiptomi módszerekkel, tehát kötőanyag nélkül és csak kevés modern géppel. A vállalkozás azonban már ott csődbe fulladt, hogy a kőtömböket képtelenek voltak megemelni a megfelelő magasságba és úgy fogalmaztak, hogy még a mai technikai tudás mellett sem képesek megalkotni egy hasonló építményt.

A piramis alakja azonban több, mint érdekes, mert ellenálló és masszív épületet képez, így Japánban olyan terveken dolgoznak, amelyek alapján a vízbe, hatalmas cölöpökre óriási, üreges fémvázat húznak, (ami a Kheopsz-piramis pontos mása lenne méretileg is) és egy többszintes, falu-méretű lakóparkot építenének rá. A hatalmas építmény valójában rengeteg, apróbb piramisból állna és az üreges fémvázban "auto-liftek" üzemelnének.
Az elgondolás érdekes és már igen komoly lépéseket tettek a megépítésének ügyében.
Ha sikerül, ez lesz a világ nyolcadik csodája!