HOPPÁ!

 Írta:
ShadowCat


A világ legnépszerűbb logoja alatt kapható hamburgerek megosztják a világot; talán jobban, mint bármi más. De vajon miért? Tényleg belehalhatunk, ha sok hamburgert eszünk? Valóban annyira káros? Akkor miért eszik annyian? És miféle mocsok húzással bántotta meg a "meki" a világ egyötödét kitevő India lakosságát? Lássuk!


A McDONALD'S TÖRTÉNETE
avagy Super Size Me!

A világon 30.000 McDonald's üzlet létezik; tulajdonosa a világ legnagyobb üzletláncával dicsekedhetnek és évi bevételük nagyjából 33 milliárd dollár.
Naponta 47 millió ember eszik náluk, vagyis annyian, mintha Magyarország, Csehország, Románia és Szlovákia teljes lakosságát összeadnánk.
És mégis: talán nincsen másik vállalat, amelyet többen gyűlölnének ennél.
De mi lehet e mögött? Miért ez az imádat és utálat?


A MCDONALD'S TÖRTÉNETE

A történet kezdete 1954-ig nyúlik vissza. Dick és Mac McDonald lepukkant szendvicsbárját Ray Kroc felvásárolta, miután végignézett a 15 centes hamburgert faló vendégeken és arra gondolt, ezt bárhol el lehetne adni. Úgy gondolta, hogy nem a hamburgerek, hanem a tejshake-automaták hozzák majd az igazi pénzt a konyhára.
A McDonald fivérek elég pénzt szedtek össze már és nem akartak belefektetni többet vállalkozásukba, ám Kroc számára élet-halál kérdése volt az üzlet, mivel egy fillérje sem volt. 52 évesen, középiskolából kimaradva, 15 évesen hadseregbe lépve, majd onnan leszerelve mixerként kereste kenyerét és már a nyugdíj felé haladva tudta, hogy nincs több esélye az életben.

Kroc felvett hát egy banktól 2,7 millió dollárnyi hitelt, ám a fivérek még ekkor semakarták neki átadni a San Bernardinó-i ősbüfét. Mivel hasztalan próbálta megszerezni az üzletet, Kroc cselhez folyamodott; vagyis pontosabban mocskos üzleti húzást hajtott végre: az étteremtől egy saroknyira nyitott egy saját üzletet és követelte McDonald-éktól, hogy többéne használják az ő logoját, valamint tüntessék el a jellegzetes "M"-betűt is, ami pedig a testvérek saját ötlete volt és a nevük kezdőbetűje.
Dick és Mac kénytelen volt bezárni az üzletet, mert állításuk szerint Kroc aljas és mocskos húzásokkal kiradírozta őket.
Akik a McDonaldék után érdeklődtek, azoknak azt hazudták, hogy "a McDonald's csak egy kitalált név, ami jól hangzott", derül ki az egyik, Fred Turner igazgatónak küldött 1983-as levélből.  (A McDonald's angolul az jelenti: McDonaldé)
 
Kroc egyre őrültebb lett. Alkalmazottait a legkülönbfélébb indokokkal rúgta ki, mint a sofőrt, aki aprót akart váltani nála vagy azt, aki koszos autóval ment elé.
Foggal-körömmel harcolt az ellen, hogy nők is dolgozhassanak cégénél és csak 1968-ban ment bele, hogy felvegyenek pultoslányokat.
A csinos lányokat azonban ekkor sem vették fel, csak a csúnyákat; ez is az ő parancsa volt. Úgy fogalmazott, hogy nem akarja, hogy a férfi doglozók egész nap körülöttük legyeskedjenek. De inkább "csak" utálta a szép lányokat.

Kroc csak mások ötleteit volt képes ellopni; saját tervei azonban finoman szólva is őrültek, használhatatlanok és borzalmasak voltak.
Akart létrehozni vidámparkot Disneyland mintájára, csakhogy az ő fantáziavilágában a gyors húskaják körül forgott volna minden.
Saját hamburgere a zsemleszeletek közé tett ananászból és sajtból állt volna...
Szerencsére sikerült terveit kitörölni egyébként is csapnivaló memóriájából.

Kroc 82 éves korában hunyt el, 1984-ben.

 HÓDÍTÓ HADJÁRAT

Magyarországon az első McDonald's 1987-ben nyílt meg. A Nyugati téren lévő "meki" jelenleg is a világ egyik legszebb üzlete.
Az első moszkvai bolt előtt 30.000-es tömeg várakozott.
Pekingben 40.000-en voltak kíváncsiak a hamburgerre.
Kuvaitban 11 km-es sor kígyózott a McDrive-nál.

Az első Japán étterem megnyitásánál viszont már balhé volt. Az üzlet igazgatója  így hirdette a céget: "A japánok azért kicsik és sárgák, mert kétezer éve csak halat és rizst esznek. Ha Mc'Donalds hamburgert és sült krumplit eszünk ezer éven át, nagyobbak leszünk, a bőrünk fehér lesz, a hajunk meg szőke!" (Azt nem tudjuk, hogy kiengedték-e már a bolondoházából...  :)=) -ShadowCat)

De nem mindenkinek tetszett a cég és a műételeik.
Franciaországban egyik üzletüket felrobbantották, Dallasból pedig Krisna-tudatúak űzték el a hamburgert, de a Stonehenge-nél és az Eiffel torony lábánál sem engedélyezték megtelepedni a McDonald's-ot -szerencsére.
(A Híd a Kwai-folyón című film kultikus hídjának hátterében viszont ott virít mára egy Tesco gigantikus épülete... -talán az se kéne oda...)
Kiábrándító viszont, hogy pénzzel bármi elérhető és pénzért bármire képesek. A dachaui koncentrációs tábor mellett ugyanis szintén ott virít az "M" betű; ahol régebben a foglyok rabszolgaként dolgoztak és tömegesen haltak meg.

Hamarosan pánikszerű őrület jött és rágalmak ezrei. Terjedt egy időben, hogy kukacot kevernek a húspogácsába -a vezetés hiába tiltakozott, a forgalom mélypontra zuhant. Kroc így reagált: "Túl drágák lennének nekünk a kukacok. Egy BigMAc másfél dollárba kerül, egy doboz csali a boltban meg hatba."
(Azért tegyük hozzá, hogy Amerikában, illetve több országban létezik a "rovar-effektus"; törvényi előírások szabályozzák, hogy mennyi rovar kerülhet porrá őrülve az egyes élelmiszerekbe állományjavítók és egyebek címén. Ez borzalmasnak hangzik, de valójában nem az. Egyre több helyen nyílik rovar-étterem és a rovarokban több a fehérje, mint a  marhahúsban, valamint a szaporodása miatt... de erről máskor! -ShadowCat)

Történhetett azonan bármi, lehettek a rágalmak alaptalanok vagy megalapozottak egy dolog biztos tény: a legmocskosabb húzása a McDonald's-nak a vegetáriánusokkal és főleg az indiaiakkal szembeni magatartásuk volt. Hirdették, hogy salátáikat és sült krumplijukat a vegetáriánusok is ehetik nyugodtan és így is történt. Csakhogy Harish Barthi perbe fogta a céget, mivel kiderítette, hogy eltitkolták az emberek elől az igazságot arról, miszerint marahús-kivonatot adnak javítóként a burgonyához. A vegetáriánusok még csak-csak túlélték volna (bár akkor sem etikus dolog mások lelkébe és szokásába taposni), ám a hithű hinduk számára a tehén szent állat. Nekik ez olyan volt, mintha a saját szüleiket ették volna meg.
Az ítélet a "meki" ellen szólt, és végül 10  millió dollár büntetést fizetett a McDonald's, amit különböző hindu és vega szervezetek között osztottak szét.
A McLibel (kb. McRágalmaz)-perben két greenpeace-es aktivitát perelt be a "meki", "a Mi a bajom a McDonald's-szel" szórólapjuk miatt.
A bíróság szerint az aktivisták valóban alaptalanul rágalmazták a céget, így 40.000 fontot kellett fizetniük. A "meki" azonban eközben kiteregette a szennyesét és az angol bíróságok történetének leghosszabb perének végén állatkínzás, valamint -hirdetés útján történő- gyerekek kihasználása miatt a teljes per költségét nekik kellett fizetniük. Ez viszont már 10 millió fontot tett ki...

SUPER SIZE ME!

Michael Moore, az Oscar-díjas dokumentumfilmrendező Super Size Me! című filmjének kereszttüzében a McDonald's áll.
A tesztek alapján egy makkegészséges, erőteljes férfi mekdiétába kezd, azaz minden nap háromszor csak a McDonald's-ban kapható menükből választ és azt fogyasztja el. Így akarták kideríteni az igazságot a műkajákról. Minden nap másik menüt evett és "super size" adagot kért, azaz a legnagyobbat.
A film napról-napra követi a főszereplő életét és rendszeres orvosi vizsgálatokat végeznek rajta, ahogyan a "teszt" előtt is több, teljes körű vizsgálatnak vetették alá..

A film döbbenetes képsorokat közöl arról, hogy egy pár nap után kihányja az épp elfogyasztott ételt a főszereplő és rohamosan romlik az állatpota.
Annyira, hogy a végén az orvos közli vele: ha nem hagyja abba, belehal!
Pedig az egy hónap még közel sem telt le!

A McDonald's ugyan pereket indított és erőszakosan próbálta csalásnak beállítani a filmet, ám érdekes, hogy a film hatására azonnal levették a "super size" menüket az étlapjaikról, noha szerintük azzal semmi baj nem volt.


Noha sokak -pláne a fiatalok- szeretik a "mekit" és a cég vevőcsalógató akciói, mint a Happy Meal-menü vagy a különböző "zsebbarát" ajánlatok, csábítónak tűnnek, mi mégse dőljünk be ezeknek!

Mértékkel a McDonald's hamburgerei és termékei sem veszélyesek, ám ne feledjük, hogy a hagyományos ételek tápanyagai, vitaminjai és az életünkhöz nélkülözhetetlen összetevői nem találhatóak meg bennük és legtöbb ételük olajban sül! Ha havonta egyszer beugrunk egy üzletbe és bekapunk ezt-azt, még nem lesz bajunk, de azok, akik sokat járnak, nézzék meg Moore filmjét és utána döntsék el, hogy véletlenül pereskednek-e annyit a céggel különböző szervezetek vagy sem. És természetesen mindez vonatkozik minden hasonló cégre is.