SZIBÉRIAI TIGRIS

Írta:
 ShadowCat 

Szomorú, de a szibériai tigrist, a világ legnagyobb macskaféléjét, ezt az elegáns és csodálatosan szép emlőst a kipusztulás fenyegeti.

 
Oroszország távol-keleti részén található a szibériai tigris egyetlen mai napig megmaradt természetes élőhelye; az Usszuri és az Amur folyó vidékének erdőségeiben négy-öt hónapig is megmarad a hó és –20- -40 Celsius körüli a hőmérséklet, ami ellen védekezésképp 5 cm-es bundát növeszt télire.

 

A kifejlett állat rendszerint szarvasra és vaddisznóra vadászik, de elkapja akár az örvös medvét is.  Mivel a folyamatos fakitermelés miatt egyre kevesebb a vaddisznó, a szibériai tigris kénytelen másféle táplálék után is nézni. Időnként gazdaságok környékén látható és lábasjószágokat, de kutyákat is zsákmányol onnan.

Bár hatalmasra növő állat, nagyszerűen rejtőzködik; akadt, hogy egy buszmegállótól alig 100 méterre ütött tanyát az egyik példány és mindaddig senki nem tudott róla, ameddig hirtelen észre nem vették, hogy túl sok kutya tűnik el a környéken.
A közhiedelemmel ellentétben azonban a szibériai tigris rendszerint elkerüli az embert és csak veszély esetén támad rá.

A párzás után az anyaállat 3,5 hónap múltán 2-4 kölyöknek ad életet és nagyjából 2-3 évig maradnak anyjuk mellett.

Pontosan nem tudni, hogy hány példány él, de úgy 500 körülire tehető számuk. Mivel az ember folyamatosan írtja az erdőket, a legtöbb állatra kipusztulás vár; manapság a tigrisből több él állatkertben, mint szabadon.

A japán és a koreai fakitermelők az Usszuri vidékén vágnak utat maguknak törvénytelenül, de a helybéli lakosság sem tartja be a szabályokat, amelyek a tigriseket védik a kihalástól. A helyi rádiókban rendszeresen mondják be a tigrisek csontjainak és szerveinek feketepiaci árát; az orvvadászok pedig a busás haszonért tucatjával pusztítják a szibériai tigriseket…